Posledních několik týdnů stále slyšíme dokola slova jako jsou koronavir, Covid, COVID-19 a podobně. Právě koronavir omezil výrobu firem, e-shopů, prodej služeb a také poptávku u většiny firem a živnostníků. Díky tomu se mnozí potácí v těžkých finančních problémech. Každý podnikatel i firma se snaží šetřit kde to jde a právě marketing někdy bývá, co se utne jako první. V tomto článku bych se chtěl zamyslet nad tím, co by majitelé firem a podnikatelé mohli udělat, aby své výdaje za marketing využili na maximum. A také to, jak zdarma nebo za co nejmenší výdaje dělat marketing a jaké prodejní kanály k tomu využívat.

koronavir Covid COVID 19

Marketing zdarma nebo za pár korun

Možnosti reklamy zdarma nebo za pár korun (za čas vašich zaměstnanců) bych shrnul do těchto základních kategorií:

  • Sociální sítě
  • Affiliate
  • SEO
  • Zákazníci

Sociální sítě

V těchto dnech, kdy většina zaměstnanců sedí doma a nemůže veškerý svůj čas využít pro klasickou fyzickou práci pro svého zaměstnavatele, například ve skladu nebo prodejně, je možné tyto zaměstnance využít třeba právě ke správě sociálních sítí jako jsou Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn a podobně. Mohou pravidelně na sociální sítě psát příspěvky, přidávat fotky, tipy na zajímavé články a podobně. Pokud ještě vaše firma nemá žádnou sociální síť, tak právě teď je čas tyto kanály v podstatě zdarma a jen za čas zaměstnance využít na plno. Díky sociálním sítím si můžete vybudovat další případné zákazníky.

Affiliate

Dalším velmi zajímavým marketingovým kanálem je Affiliate. Affil je výhodný v tom, že oproti klasickým placeným reklamám neplatíte za každého přivedeného návštěvníka, který třeba ani ve výsledku nenakoupí. Platíte jen provizi affiliate partnerovi, který na váš web přivede zákazníka, který a to je důležité i u vás skutečně nakoupí. Buďto můžete využít osvědčené placené řešení jako je například AffilBox, za které musíte platit několik tisíc ročně. Pokud chcete ušetřit stačí se zdarma registrovat do nějaké affiliate sítě. Například na českém trhu figurují eHub.cz, VIVnetworks.com, Dognet.cz, Affial.com, eSpoluprace.cz, Affilnet.cz a další. Pak už stačí affil s pomocí vašeho programátora implementovat do vašeho e-shopu nebo prodejní stránky.

SEO

SEO propagace, neboli využití vyhledávání zdarma ve vyhledávačích Google nebo Seznam je dobrou volbou i investicí do budoucna. Ideálním způsobem, jak si tyto pozice zlepšit je mít na svém firemním webu nebo e-shopu blog, na kterém odkazujete na prodejní stránku a nebo sbíráte návštěvnost na různá témata. Díky němu, můžete na svém blogu, který je součástí vašeho webu psát články na nejrůznější témata související s vaším webem a tak přivádět na svůj web další návštěvníky. Ty pak můžete měnit na zákazníky. Možná právě teď je ideální doba začít psát blog a nebo ho oživit novými články, pokud již ho máte.

Další možností, jak zlepšit své pozice ve vyhledávačích je nechat si napsat a zveřejnit PR články (nazývané též advertoriály) na jiných webech. Za to je třeba ale už platit v řádu stovek až tisíců korun za jeden článek, včetně nákladů za copywritera. Pokud nevíte, kde takové weby vhodné k umístění hledat, můžete buďto oslovit mě 🙂 nebo je možné přímo využít služeb, které sdružují weby různých témat, kde tyto články můžete zakoupit a to například Linketica, PayPost, PlaCla, WhitePress a podobně.

Tip k přečtení: Zhruba před rokem jsem udělal velký test PayPerPost systémů v ČR. Ten najdete v článku s názvem Test PayPerPost systémů v ČR zde.

PayPerPost v CR

Zákazníci

Dále můžete k propagaci zdarma využít současnou databázi vašich zákazníků, kteří u vás v minulosti zakoupili nějaký produkt nebo využili vaší službu. Nemyslím tím, že byste je měli hromadně spamovat s různými nevyžádanými nabídkami. Spíše se zamyslet nad tím, co nyní potřebují a to jim nějak šikovně nabídnout nebo jen decentně v e-mailu nebo telefonicky zmínit.

To je pár tipů ode mě. Pokud jsem na něco zapomněl nebo byste se chtěli podělit o to, co používáte vy, napište to do komentářů níže…


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 500 Kč
Zobrazit formulář pro nákup